Mediakortti

Segla nähtynä Hestenin huipulta. Senja, Norja. Kuva: Ville Palonen

Haluatko tavoittaa laatutietoiset suomalaiset matkailijat, joita kiinnostavat maailman parhaat elämykset?

Kerran elämässä on vuonna 2013 perustettu matkailumedia, joka tavoittaa keskimäärin 160 000 (uniikkia) lukijaa kuukaudessa. Sivustomme tyypillinen käyttäjä on pääkaupunkiseudulla asuva 40–60-vuotias nainen.

Kerran elämässä -sivustolla esitellään niin tuttuja kuin hyvin eksoottisiakin kohteita. Yhteistä niille on se, että kohteissa on jotain ainutlaatuista, minkä takia niissä on käytävä ainakin kerran elämässä.

Vuonna 2024 lukijoitamme kiinnostivat erityisesti

  • Lähimatkailu: Suomi, Norja, Viro, Ruotsi, Latvia
  • Kulttuurikohteet: Italia, Ranska, Portugali
  • Aktiivilomakohteet: Skotlanti, Islanti, Itävalta, Sveitsi
  • Euroopan kaupungit: Pariisi, Porto, Milano, Napoli, Wien, Lissabon
  • Välimeren rantakohteet: Sisilia, Kroatia, Kreikka
  • Valmismatkakohteet: Kap Verde, Madeira, Kanaria

Kerran elämässä -sivuston sisällöstä vastaavat kokeneet matkailutoimittajat Antti Helin ja Ville Palonen.

Tunnusluvut 2024

160 000 aktiivista käyttäjää / kuukausi
325 000 sivukatselua / kuukausi

71% mobiilikäyttöä
3% tablettikäyttöä
26% desktopkäyttöä
Keskimääräinen vierailuaika sivustolla on 3 minuuttia.

62% naisia
38% miehiä

Käyttäjien ikäjakauma:
16% on 25-34-vuotiaita
12% 35–44-vuotiaita
15% 45–54-vuotiaita
29% 55-64-vuotiaita
28% yli 65-vuotiaita

10 000+ Facebook-tykkääjää

Tilastot: Google Analytics 1-12/2024

Mainostamismahdollisuudet

Display-/bannerimainonnasta vastaa YOC Finland (Nostemedia).

Sisältömarkkinoinnista ja muusta räätälöidystä yhteistyöstä voit olla yhteydessä suoraan meihin: [email protected]

Paradise Reporters Oy

Paradise Reporters Oy (Y-tunnus: 2666263-5) on vuonna 2015 perustettu osakeyhtiö, joka omistaa matkailusivustot Kerran elämässä, MinneThaimaassa.com ja Featuring Finland

  • AVAINSANAT